[صفحه اصلی ]    
منوی اصلی
صفحه اصلی::
معرفی معاونت::
اخبار و رویدادها::
آئین نامه ها ::
آلبوم تصاویر::
کاردانشجویی::
جشن دانش آموختگان ::
نشریه دانشگاه ما::
::
مدیریت ها

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
سایت های مرتبط با معاونت

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
سایت دفتر قرآنی

AWT IMAGE

..
نظرسنجی
سایت معاونت فرهنگی و اجتماعی را چگونه ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
آرشیو مطالب

..
ملاقات های عمومی معاونت

..
جشن دانش آموختگان
..
:: دکتر ارجمندی : ما ملتی هستیم که تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده ایم و در این هماورد کنونی ظرفیت های عظیم فرهنگی و اجتماعی ایجاد نمودیم ::
 | تاریخ ارسال: 1399/3/6 | 
متن سخنرانی دکتر ارجمندی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علم و صنعت ایران  در همایش مسئولین فرهنگی  دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور با حضور دکتر غلامی؛ وزیر علوم و معاون فرهنگی وزارت و معاونین فرهنگی دانشگاه های کشور
 
این همایش مجازی و حضوری در مورخه ۳۰/ ۲/ ۹۹ برگزار شد، سخرانی  دکتر ارجمندی به صورت حضوری ایراد شد که به صورت ویدئو کنفراس و مجازی برای دیگر دانشگاه ها پخش گردید .

بسم الله الرحمن والرحیم
»وَقُل رَبِّ اءَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَاءَخْرِجْنی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلْ لِّی مِن لَّدُنکَ سُلْطَناً نَّصِیراً«
خدای مهربان ! ما را دراین ماه مبارک رمضان کمک کن که تمام اعمال و رفتار و کردار مان فقط برای تو باشد که اساس و ارزش کار فرهنگی اخلاص است.
خدمت مقام عالی وزارت علوم تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر غلامی
همچنین معاون محترم فرهنگی و اجتماعی وزارت جناب آقای دکتر غفاری و همه عزیزان و مدیران ستادی، معاونین محترم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها عرض سلام و احترام دارم. طاعات و عبادات همه شما عزیزان مورد قبول درگاه خداوند متعال.
  مستحضرید کشور عزیز ما و همین طور اکثر جغرافیای عالم، مدتی هست که درگیر شیوع ویروس منحوس کرونا است، دست دعا داریم که خداوند همه بیماران را از این ویروس سلامتی دهد.
از لحظه اعلام شیوع این ویروس و با عدم حضور فیزیکی دانشجویان و همچنین بخش زیادی از اساتید شرایط جدیدی در حوزه آموزش عالی کشور حاکم شد.
ویروس کرونا همه جامعه و مراکز آموزشی را مجازی نمود که بی شک آثار مثبتی داشته و ظرفیت های خوبی برای ما ایجاد نمود.
 بنده در این فرصت قصد داشتم  با توجه به چهار محور مشخص شده این همایش به هفت آسیب اجتماعی و فرهنگی پسا کرونا اشاره کنم، که فرصت اندک است و جلسه از وقت مشخص شده دارد خارج می شود.  انشا الله این موارد  را به معاون فرهنگی وزیر تقدیم می کنم .
 اشاره ای مختصر به محورهای اول همایش، یعنی فضایی اجتماعی و فرهنگی پساکرونا داشته باشم و بعد بپردازم به عملکرد این دوماه نیم که محور دوم همایش است.
"فرصت ها سریعا جای خود را باز خواهند کرد؛ اما شناسایی و درمان تهدیدها و تبدیل آن ها به فرصت است که برگ برنده را نصیب ما خواهد کرد"

حضار محترم !
تهدیدهای این فضای جدید, بیش از فرصت های آن است. فرصت ها سریعاً جای خود را باز خواهند کرد, اما شناسایی و درمان تهدیدها و تبدیل آن ها به فرصت است که برگ برنده را نصیب ما خواهد کرد.
  بسیاری از همان ابتدا تصور می کردند و شاید به این اعتقاد بودند که فعالیت های فرهنگی و اجتماعی بویژه در دانشگاه ها تا رفع مشکل شیوع ویروس متوقف می شود که نگرشی اشتباه بود.
   سال جدید با همه مشکلات ناشی از کرونا آغاز شد. رهبر عزیزمان علی رغم وضعیت کرونا سال را "جهش تولید" اعلام کردند.
بی شک نظر ایشان به فرهنگ و تولیدات فرهنگی و یک جهش فرهنگی  قابل توجه  در کشور در کنار جهش تولید صنعتی بوده است.
 ما ملتی هستیم که تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده ایم و در این هماورد کنونی ظرفیت های عظیم فرهنگی و اجتماعی ایجاد نمودیم.
 همیشه سخنان این مرد بزرگ (امام خامنه ای) راهگشای ما بوده و نوری در ظلمت و اشارات  مسیحیایی معظم له همچون گذشته  یک بسیج عمومی و جهادی را علیه مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دوران کرونا ایجاد نمود.
مقام معظم رهبری در همین دیدار رمضانی روز گذشته با دانشجویان که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد از ۳ زاویه کلی به وضعیت فعلی نگاه داشتند .
۱.جمهوری اسلامی ایران یک طرف مبارزه وسیع و عظیم علیه  مستکبربن سطح جهانی است و می توان گفت ایران نماینده مستضعفین دنیا است .
۲- ظرفیت بالای کشور برای مقابله با  جبهه دشمنان بشریت و ارزش های الهی و انسانی، وجود مجموعه عظیم جوانان و دانشجویان پایبند به مبانی دینی و اخلاقی و انسانی در مقابل هجمه فرهنگی و اجتماعی و علمی دشمن است .
۳- نهادینه شدن احساس قدرت و عزت و  نجابت و فرهنگ دینی و ملی در کشور که وظیفه ما دانشگاهیان توجه خاص به این سه محور و تولید برنامه و راهکار است .
همچنین با تکلیف ابلاغی رهبر عظیم شأن انقلاب در خصوص یک رزمایش مواسات مومنانه که در این ایام بود، نشان داد که نه تنها تولیدات فرهنگی و اجتماعی متوقف نمی شود، بلکه ما موظف به اجرای جهش تولید در حوزه های فرهنگ و اجتماعی  هستیم و ان شاء الله همه مدیران و متولیان فرهنگی دانشگاه ها و مسئولین ستادی وزارت علوم در کنار همدیگر و به یاری خداوند به سمت تحقق منویات معظم له حرکت می کنیم .
دانشگاه علم و صنعت ایران با این رویکرد از همان زمان شیوع ویروس کرونا با برنامه و هماهنگی لازم ، با جنبش دانشجوی و استادان و کارکنان اقداماتی انجام داده است که به فضل خداوند متعال بعضی از آنها کم نظیر و حتی بی نظیر بوده است.
که بخشی از  گزارش این اقدامات به استحضار می رسد :
دانشگاه علم و صنعت از ابتدای شیوع کرونا آهنگ جهادی خود را در عرصه های فرهنگی و آموزشی و پژوهشی نواخت و « دانشگاه تعطیل نیست» را شعار خود قرار داد.
۱- ایجاد چندین خط مشاوره تلفنی رایگان در  زمینه ها مختلف شامل مشاوره های بالینی، خانواده و تحصیلی با کادر مجرب مشاوران در جهت راهنمایی و توصیه های لازم برای کارکنان و استادان و ایجاد امید به دانشجویان با هدف مبارزه با ویروس کرونا و کاهش استرس و نگرانی و آلام  ناشی از این ویروس و دیگر مشکلات.
۲- طراحی و برگزاری ده ها وبینار و سمینار مجازی با موضوعات فرهنگی، امید آفرینی، معرفت افزایی ،وبرنامه ریزی برای  آینده بهتر برای خانواده بزرگ دانشگاه علم و صنعت ایران شامل اساتید، دانشجویان و کارمندان  و خانواده های آنان با دعوت از مطرح ترین سخنرانان و صاحب نظران در کشور در حوضه های  مختلف که گاهی این وبینارها تا ۱۰۰۰ هزار نفر شنونده داشتند. برخی از این وبینارها با رویکرد آماده سازی روحی و روانی دانشجویان برای برنامه ریزی تحصیلی موفق در نیم سال جاری و آمادگی امتحانات پایان نیم سال جاری طراحی گشته است و در حال اجراست.
۳- تشکیل و ساماندهی جنبش بزرگ دانشجویی با نام " جنبش فردای بهتر" بیش از ۸۰ کلیپ و محتوای الکترونیکی در زمینه های فرهنگی و اجتماعی، اعتقادی و امید آفرینی و چگونگی  مدیریت شرایط شیوع کرونا تهیه شد و در فضاهای مجازی شامل کانال ها و گروه های دانشگاه، اینستاگرام، آپارات و چندین کانال عمومی جامعه بارگذاری شد. که میانگین بینندگان این محصولات در شبکه های مختلف تا ۲۰ هزار نفر بوده است.
۴- ایجاد یک شبکه بزرگ جهادی به نام جنبش جهادی ایثارگران(قرارگاه عمار) با اقداماتی چون :
الف - تشکیل اکیپ های جهادی بیش از ۱۸۰ نفر از دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه و ضد عفونی کردن دانشگاه و خیابان اطراف دانشگاه و مناطقی از شهر تهران به مدت ۳۰ شب در گروه های ۱۰ تا ۱۶ نفره
ب- تهیه و توزیع ده ها هزار  ماسک ضد عفونی شده  با کمک جنبش های جهادی  دانشجویی، اساتید و کارکنان و حمایت خیرین، و توزیع بین نیازمندان تهران و دیگر شهرستان ها در راستای همراهی و همدلی با مردم.
ج- تهیه و توزیع بیش از  ۱۰۰۰۰ بسته پَک ضدعفونی کننده دست از  تولیدات دانشگاه بین نیازمندان و مناطق آسیب پذیر که این کار جهادی ادامه دارد.
۵- ایجاد خط تولید مواد ضدعفونی در دانشگاه  که در یک حرکت جهادی و در اختیار قراردادن بخش زیادی از محصولات آن به گروه های جهادی دانشگاه و دیگر نقاط  کشور که این حرکت جهادی ادامه دارد.
۶- پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون رزمایش
مواسات مومنانه در شرایط ابتلای هموطنان به ویروس کرونا و آثار مخرب آن بر معیشت مردم، اقدامات زیر در این بخش انجام شد:
الف- تهیه و توزیع بیش از ۱۷۰۰ بسته ارزاق و پخش بین مردم نیازمند، کارگران فصلی و فاقدان شغل.
ب-  چند منطقه محروم در اطراف شهرهای پیشوا و ورامین که دارای معضلات فراوان اجتماعی و فرهنگی  و اقتصادی می باشد شناسایی شد و برای رفع  معضلات آنها نیز برنامه ریزی قابل توجه  شده است.
ج- جمع آوری ده ها میلیون تومان کمک های مالی از سوی آحاد مردم واستادان و کارکنان و تهیه ۴۰۰ پَک افطاری + کیک خانگی بمناسبت تولد امام حسن مجتبی (ع)  و توزیع در بین خانواده های نیازمند. توسط دانشجویان جهادی دانشگاه.
۷- حمایت از تشکل ها و کانون های دانشجویی در فعالیت های جهادی و انسان دوستانه.
۸- حمایت از فعالیت های چشمگیر دانشجویی در قالب های مختلف فرهنگی، اجتماعی و آموزشی که می توان صدها تولید از کتاب خوانی، کلیپ ها متنوع ، داستان، طنز، معرفت افزایی، اعتقادی، آموزشی و جشنواره جهش تولید و ادبی و هنری نام برد
۹-  راه اندازی پویش امت واحده توسط جنبش جهاد عظیم  دانشجویی جهت تهیه ارزاق و پک ضد عفونی که تا الان ۸ هزار بسته  در حال آماده شدن برای ارسال به مردم غزه فلسطین و یمن می باشد.
و چندین فعالیت زیبا و جهادی توسط  خانواده بزرگ دانشگاه علم وصنعت ایران  که دیگر مجالی برای گفتن نیست.

خدایا چنان کن سرانجام کار
توخشنود باشی و ما رستگار
والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته
 
 
 
دفعات مشاهده: 1309 بار   |   دفعات چاپ: 233 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد