[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره معاونت ::
مدیریت‌ها::
آئین‌نامه‌ها ::
تفاهم‌نامه‌های همکاری::
سازمان های بین المللی::
امکانات و فرصت ها::
اخبار ::
تسهیلات پایگاه::
کارگروه ملی همکاری با آلمان::
روز علم ایران و آلمان ::
اخذ روادید مهمانان خارجی::
برقراری ارتباط::
::
کاتالوگ انگلیسی دانشگاه

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دوره های آموزشی ICTP

AWT IMAGE

دوره های آموزشی

مرکز فیزیک نظری پروفسور عبدالسلام

..
RSS

AWT IMAGE

..
تبادل دانشجو (IAESTE)

AWT IMAGE

..
:: پنجمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به صورت مجازی برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: 1399/4/18 | 
پنجمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به صورت مجازی برگزار شد

 
پنجمین اجلاس روسای دانشگاه ‌های برتر جمهوری اسلامی ایران و روسیه فدراتیو، در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹ بصورت آنلاین برگزار شد.
این اجلاس، پیرو چهار اجلاس قبلی (که به طور متناوب توسط دانشگاه تهران و دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو برگزار شده است)، به صورت آنلاین و با حضور وزرای آموزش عالی و سفرای هر دو طرف و همچنین مشاور وزارت امور خارجه ایران برگزار شد.
در این اجلاس ابتدا، سفرا و وزاری علوم روسیه و ایران، سیاست‌ های آموزش عالی بین دو کشور مطالبی را  تبیین نموده، بر توسعه این روابط با وجود شرایط ناشی از پاندمی تاکید کردند. سپس رییس دانشگاه مسکو و رییس دانشگاه تهران به عنوان روسای جلسه، به سابقه چهار دوره گذشته این اجلاس و دستاوردهای آن اشاره نمودند. رییس دانشگاه مسکو، به همکاری این اتحادیه با اتحادیه دانشگاه‌ های حوزه دریای خزر و اتحادیه دانشگاه‌ های اورآسیا تاکید نمود که مورد استقبال بسیاری از سخنران ‌های بعدی قرار گرفت.
در این اجلاس که دکتر جبارعلی ذاکری (رییس دانشگاه) به عنوان سخنران در آن حضور داشت، روسای دانشگاه ‌های دو طرف، با ارائه گزارش‌ همکاری ‌های انجام شده، به زمینه‌ های همکاری اشاره نمودند. در این نشست مجازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه علوم پزشکی ایران، از کشور ایران و دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو، دانشگاه فدرال کازان، دانشگاه ایالتی داغستان، دانشگاه ایالتی آستاراخان، دانشگاه ایالتی جنوبی، دانشگاه ایالتی شمالی استیان، دانشگاه جدید روسیه و انجمن دانشگاه‌های غیرایالتی روسیه شرکت داشتند.
شایان ذکر است که از سال ۱۳۹۴ تاکنون، چهار اجلاس موفقیت ‌آمیز مشترک با حضور روسا و هیات ‌های دانشگاهی ایران و روسیه به‌ صورت دوره‌ ای در دانشگاه تهران و دانشگاه دولتی مسکو برگزار شده است که انعقاد تفاهم ‌نامه‌ ای تحت عنوان تأسیس اتحادیه دانشگاه ‌های ایران و روسیه، ایجاد دبیرخانه دائمی اتحادیه    دانشگاه‌ های ایران و روسیه مستقر در دو دانشگاه تهران و دانشگاه دولتی مسکو، استفاده از توانمندی های دو طرف جهت توسعه علم و فناوری و مشارکت در تأمین نیازها و یافتن راه حل برای چالش‌ ها در دو کشور روسیه و ایران با استفاده از توسعه شبکه بین دانشگاهی و اتصال آن به حوزه ‌های فناوری را می ‌توان از جمله دستاوردهای این اجلاس‌ها برشمرد.
همچنین امضا و انتشار چهار بیانیه مشترک با تأکید بر توسعه و تعمیق روابط دانشگاهی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و اراده دو طرف بر ادامه برگزاری اجلاس‌ های مشترک به ‌صورت دوره ‌ای در دو کشور، انعقاد ده‌ها سند همکاری میان دانشگاه‌ های روسیه و دانشگاه‌ های بزرگ ایران در زمینه انجام و برگزاری دوره‌ های مشترک آموزشی، کارگاه ‌های آموزشی، طرح‌ های مشترک پژوهشی، تبادل دانشجو، تبادل استاد، چاپ کتاب مشترک، همکاری در حوزه ‌هایی چون مهندسی هوا فضا، علوم ریاضی، علوم پزشکی و ‌زیستی، علوم آزمایشگاهی، آموزش زبان فارسی و زبان روسی و مطالعات ایران ‌شناسی و روسیه‌ شناسی، علوم ریاضی و .... از دیگر موضوعات و موارد مطروحه و انجام شده در حاشیه چهار اجلاس پیشین روسای دانشگاه‌ های برتر ایران و روسیه بوده است.

Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 4212